Textová podstrana
Spojená škola internátna,
Duchnovičova 479, Medzilaborce
ŠKOLSKÝ PORIADOK
Špeciálnej základnej školy
Školský rok: 2024/2025
Vypracovala: Mgr. Zlata Gubová
Schválil: Mgr. Jozef Capcara
Na zabezpečenie, harmonizáciu chodu a organizáciu školského života vydáva riaditeľ školy tento školský poriadok, ktorý vychádza zo všeobecne záväzných právnych predpisov, podmienok školy a požiadaviek školskej komunity.
Školský poriadok školy je súhrn noriem spolužitia a spolupráce celého školského kolektívu žiakov, učiteľov, nepedagogických zamestnancov, rodičov (zákonných zástupcov žiakov) a verejnosti, ktorá je v kontakte so školou. Jeho uplatňovanie v praxi v podstatnej miere prispieva k poslaniu školy. Dôsledné plnenie práv, povinností a zásad vnútorného poriadku školy v praktickom živote školy je základnou povinnosťou zúčastnených.
Úlohou školského poriadku je racionálne rozdelenie úloh, správne využívanie pracovného času a predchádzanie školským a pracovným úrazom. Dodržiavanie vnútorného poriadku utvára dobré predpoklady na chod školy a jej bezpečnosť. Preto sú všetci zamestnanci žiaci školy povinní tento školský poriadok dodržiavať.
Školský poriadok pozostáva z týchto častí:
Preambula
A. Školský poriadok pre žiakov
Práva žiakov.
Povinnosti žiakov
Dochádzka žiakov do školy.
Neprítomnosť žiakov v škole.
- Ospravedlnená neprítomnosť žiakov v škole
- Neospravedlnená neprítomnosť žiakov v škole.
Pravidlá správania žiakov
Opatrenia na ochranu žiakov pred násilím a šikanovaním.
Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v škole
Výchovné opatrenia
Klasifikačný poriadok
Organizácia stravovania v školskej jedálni
Podmienky zaobchádzania s majetkom v školy
Pravidlá pri podávaní liekov v škole
B. Školský poriadok pre zákonných zástupcov
Práva zákonných zástupcov
Povinnosti zákonných zástupcov
C. Školský poriadok pre zamestnancov
Povinnosti zamestnancov školy
Práva všetkých zamestnancov školy
D. Príloha č. 1 – Dodatok č. 1 k ŠP – Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Preambula
Súčasťou Špeciálnej základnej školy s materskou školou internátnej je školský internát, školské stravovacie zariadenie.
Poskytuje výchovu a vzdelávanie deťom a žiakom s ľahkým, stredným a ťažkým mentálnym postihnutím ako aj žiakom s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím.
V záujme naplnenia práva na vzdelanie, vedenie školy zabezpečuje vnútorný chod školy a podmienky pre optimálne medziľudské vzťahy tak, aby bol čas strávený v škole efektívne využitý z hľadiska vzdelávania a aby bol aj časom príjemne stráveným rovnako žiakmi ako aj učiteľmi. Škola dôsledne dbá na dodržiavanie záväzných právnych noriem, ako sú Deklarácia práv dieťaťa, Listina základných práv a slobôd ako aj iné platné dokumenty vo vzťahu k žiakom, učiteľom i ostatným zamestnancom školy. Z uvedeného dôvodu sa ustanovuje tento Školský poriadok školy, ktorý sa opiera o platnú legislatívu Ministerstva školstva SR. Je to súhrn noriem, zásad a pravidiel spolužitia celého kolektívu žiakov, pedagogických a ostatných zamestnancov školy. Uplatňovanie školského poriadku školy v každodennom živote školy je prejavom uvedomelého vzťahu k práci v škole a k plneniu svojich povinností.
- Školský poriadok pre žiakov
Žiak sa v škole správa slušne, v duchu porozumenia, znášanlivosti a priateľstva. Dbá na pokyny pedagogických pracovníkov. Podľa svojich schopností sa svedomito pripravuje na vyučovanie a dodržiava vnútorný poriadok školy. Žiak sa tak správa aj mimo vyučovania a to počas voľných dní a prázdnin, aby neporušoval zásady spolunažívania a mravné normy spoločnosti a robil česť škole aj sebe.
Práva žiakov
1. Každé dieťa bez jedinej výnimky, bez rozdielu rasy, pohlavia, reči, náboženstva, politického vyznania alebo iného presvedčenia, národného alebo sociálneho pôvodu, majetkového alebo iného postavenia jeho rodiča, má právo na bezplatné vzdelávanie.
2. Každý žiak má právo na vzdelanie zamerané na vývoj jeho osobnosti, rozvoj jeho talentu, rozumových a fyzických schopností.
3. Žiak má právo na vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu ustanoveným školským zákonom.
4. Žiak má právo na individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom školským zákonom.
5. Žiak má právo na úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti.
6. Žiak má právo byť oboznámený s kritériami, podľa ktorých je hodnotený a poznať v primeranej lehote výsledok hodnotenia.
7. Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.
8. Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo používať pri výchove a vzdelávaní špeciálne učebnice a špeciálne didaktické a kompenzačné pomôcky; deťom a žiakom s narušenou komunikačnou schopnosťou sa zabezpečuje právo na výchovu a vzdelávanie prostredníctvom náhradných spôsobov dorozumievania.
9. Žiak má právo na úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu , má byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, krutosti a využívania.
10. Každý žiak má právo na ochranu svojho súkromia, ako aj na ochranu svojej rodiny.
11. Žiak má právo vyjadriť primeraným spôsobom svoj názor v diskusii na vyučovaní a mimo neho.
12. Žiak má mať všetky možnosti pre hru a zotavenie, ktoré sledujú tie isté zámery ako vzdelávanie.
13. Žiak má právo na výber budúceho štúdia, resp. povolania.
14. Žiak má právo na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov.
15. Žiaci majú právo primerane využívať školské zariadenie, učebne, pomôcky.
16. Má právo zapájať sa podľa záujmu do mimoškolských športových, kultúrnych a iných aktivít, ktoré organizuje škola.
17. Žiak má právo podľa svojich potrieb využívať pomoc triedneho učiteľa, vychovávateľa, výchovného poradcu a školského psychológa.
18. Žiak má právo rozhodnúť o tom, s kým bude sedieť počas vyučovania. Pokiaľ by svojim správaním porušoval školský poriadok, o jeho mieste rozhodne triedny učiteľ, resp. vyučujúci.
Povinnosti žiakov vyplývajúce zo školského zákona č.245/2008 Z. z.
1. Neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania.
2. Dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy alebo školského zariadenia.
3. Chrániť pred poškodením majetok školy alebo školského zariadenia a majetok, ktorý škola alebo školské zariadenie využíva na výchovu a vzdelávanie.
4. Chrániť pred poškodením učebnice, učebné texty a učebné pomôcky, ktoré im boli bezplatne zapožičané.
5. Pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní a riadne sa vzdelávať.
6. Konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní.
7. Ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy alebo školského zariadenia.
8. Rešpektovať pokyny zamestnancov školy alebo školského zariadenia, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.
Povinnosti týždenníkov:
-
- cez prestávku po každej vyučovacej hodine zotrieť tabuľu, vyvetrať triedu, podľa potreby poliať kvety, pripraviť kriedy a iné potreby na vyučovanie,
- na začiatku hodiny hlásiť neprítomných žiakov,
- ak nepríde vyučujúci do triedy, prísť to do 5 minút oznámiť vedeniu školy,
- počas vyučovania podľa potreby zotierať tabuľu a pomáhať učiteľovi,
- po skončení vyučovania zotrieť tabuľu, uložiť kriedu, špongiu a ostatné pomôcky, zatvoriť okná a skontrolovať čistotu v triede,
- nahlásiť triednemu učiteľovi poškodenie triedneho inventára.
Dochádzka žiakov do školy
1. Žiak je povinný chodiť na vyučovanie pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín. Povinne sa zúčastňuje činností, ktoré organizuje škola v čase riadneho vyučovania. Nosí sa školské pomôcky potrebné na vyučovanie.
2. Škola sa pre žiakov otvára o 7.30 hodine , žiaci prichádzajú do šatní na prízemí a v suteréne, prezujú sa do prezuviek, odchádzajú na chodbu, kde sa nachádza ich trieda. V šatni sa správajú slušne, ticho a neznečisťujú ju. Topánky a vrchné oblečenie si žiaci nechávajú uložené v uzamykateľnej šatni.
Neprezutý žiak porušuje školský poriadok a triedny učiteľ ho musí zaevidovať a vyvodiť opatrenie.
3. Žiak prichádza do školy vhodne oblečený a upravený, čisto a bez výstredností. Nie je povolené výstredné líčenie a nápadná úprava vlasov. Dbá aj v škole o svoju osobnú hygienu a nosí si do školy nevyhnutné hygienické potreby.
4. Do školy žiaci nesmú nosiť predmety , ktoré nie sú potrebné na vyučovanie napr. mobilný telefón, digitálne hry, prehrávače hudby, cenné predmety a väčšie sumy peňazí. Pri opakovanom porušovaní tohto bodu sa žiakovi takýto predmet odoberie a vráti sa predvolanému zákonnému zástupcovi. Škola za prípadnú stratu alebo odcudzenie cenných vecí nezodpovedá.
5. Je prísne zakázané nosiť do školy zbrane, cigarety, alkohol, omamné látky, drogy alebo iné veci , ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie spolužiakov.
6. Pri odcudzení vecí má povinnosť stratu neodkladne hlásiť triednemu učiteľovi.
Časový harmonogram vyučovacích hodín a prestávok:
Trvanie hodiny
Prestávka
- Hodina
08:00 - 08:45
08:45 - 08:55
- Hodina
08:55 - 09:40
09:40 - 09:55
- hodina
09:55 - 10:40
10:40 - 10:55
- hodina
10:55 - 11:40
11:40 - 11:45
- hodina
11:45 - 12:25
12:25 - 12:30
- hodina
12:30 - 13:10
Koniec vyučovania
Neprítomnosť žiakov v škole
1. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní, je jeho zákonný zástupca povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti.
2. Vo výnimočných prípadoch, najmä ak sa jedna o častú neprítomnosť žiaka v škole, môže škola/ triedny učiteľ/ vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný úradný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti. Písomné ospravedlnenie alebo úradný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti predloží žiak alebo zákonný zástupca dieťaťa škole do troch dní od nástupu dieťaťa do školy. 3.Neprítomnosť žiaka ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia; vo výnimočných prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti. Ak neprítomnosť žiaka, ktorý plní povinnú školskú dochádzku, z dôvodu ochorenia trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich dní a súhrne počas mesiaca najviac 10 vyučovacích dní, neprítomnosť sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára. Ak neprítomnosť žiaka, ktorý plní povinnú školskú dochádzku, z dôvodu ochorenia trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich dní alebo súhrne počas mesiaca viac ako 10 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.
Vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti, najmä pri opakovanej neprítomnosti.
4. Ak ochorie žiak alebo niektorá z osôb, s ktorými žiak býva, alebo je v trvalom styku, na prenosnú chorobu, oznámi túto skutočnosť zákonný zástupca dieťaťa ihneď riaditeľovi školy.
5. V prípade nevyhnutnosti môže zákonný zástupca žiaka vyžiadať uvoľnenie z vyučovania písomnou formou a vopred na:
- jednu vyučujúcu hodinu od príslušného vyučujúceho
- na jeden a dva dni od triedneho učiteľa
- na viac ako dva dni uvoľňuje iba riaditeľ školy
6. Žiak smie opustiť vyučovanie napríklad za účelom návštevy lekára len v sprievode zákonného zástupcu, alebo musí mať písomnú žiadosť zákonného zástupcu , či úradný doklad.
7. Každú neprítomnosť žiaka na vyučovaní ospravedlňuje zákonný zástupca písomne.
8. Dochádzka do záujmových krúžkov je pre zaradených žiakov povinná.
Ospravedlnená neprítomnosť žiakov v škole
Ak sa dieťa alebo žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole alebo v školskom zariadení, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia je povinný oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti v zmysle § 144 ods. 9. zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon).
Žiak môže vymeškať vyučovanie len v odôvodnených prípadoch a to :
- choroba žiaka (potvrdenie lekára)
- lekárom nariadený zákaz jeho dochádzky do školy (potvrdenie lekára)
- mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky (ospravedlnenie od zákonného zástupcu)
- náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov (potvrdenie od dopravcu)
- mimoriadne udalosti v rodine žiaka (písomné ospravedlnenie podpísané zákonným zástupcom)
- účasť žiaka na organizovanej športovej príprave, súťažiach , prípadne inej reprezentácii (doklad o účasti na akcii)
Zákonný zástupca môže ospravedlniť žiaka formou: osobne, telefonicky, SMS a písomne.
Neospravedlnená neprítomnosť žiakov v škole
Za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka v škole sa považuje každá neprítomnosť žiaka na vyučovaní od prvej hodiny, ktorá nebola zákonným zástupcom ospravedlnená.
Pri viac ako 15 neospravedlnených hodinách škola každý mesiac oznamuje túto skutočnosť na sociálny odbor ÚPSVaR a príslušnému obecnému, či mestskému úradu ako zanedbávanie školskej dochádzky.
Tri neskoré príchody na vyučovanie sa hodnotia ako jedna neospravedlnená hodina.
Pravidlá správania žiaka
1. Žiak má právo pracovať, učiť sa a tvoriť v pokojnej atmosfére, a v neohrozujúcom prostredí.
2. Má právo slušným spôsobom a vo vhodnom čase vyjadriť svoj názor a požiadať učiteľa o vysvetlenie a riešenie problému. Žiak má právo riešiť problém i cez výchovného poradcu.
3. Na každú vyučovaciu hodinu je žiak povinný nosiť do školy učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín a pokynov učiteľov , prichádzať načas , pripravený a na každú hodinu si nosiť žiacku knižku. Ak sa žiak na vyučovanie nepripravil z nejakého vážneho dôvodu , ospravedlní sa na začiatku vyučovacej hodiny.
4. V prípade , ak si žiak opakovane bez závažnejšieho dôvodu neprinesie pomôcky na vyučovanie , môže mu byť udelené niektoré z uvedených výchovných opatrení alebo navrhnutá znížená známka zo správania.
5. Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo opýtať , hlási sa zdvihnutím ruky.
6. Žiak počas vyučovania ( vyučovacích hodín a prestávok) nesmie používať mobilný telefón. Pri porušovaní tohto pravidla mu triedny učiteľ udelí východné opatrenie alebo zníženú známku zo správania.
7. Počas vyučovania , ani cez prestávky, žiaci nesmú bez dovolenia vychádzať zo školskej budovy, triedy, učebne či opustiť ihrisko .
8. Zdržiavať sa v školských priestoroch v čase mimo vyučovania môže žiak len za účelom návštevy záujmového útvaru a aj to len v sprievode učiteľa. Je zakázané v budove školy čakať na iných spolužiakov.
9. Žiak nesmie nosiť do školy predmety ohrozujúce vlastné zdravie a zdravie svojich spolužiakov a pedagogických zamestnancov napr. nože, zapaľovače, zápalky, rôzne útočné predmety a zbrane a pod.
10. Na hodiny TSV sa žiak prezlečie do čistého cvičebného úboru podľa pokynov učiteľa TSV.
11. Z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené žiakom otvárať okná, vykláňať sa z nich či vyhadzovať predmety a manipulovať so žalúziami v triede.
12. Žiak je povinný šetriť učebnice a školské potreby, udržiavať v poriadku a v čistote svoje miesto, triedu a ostatné školské priestory, chrániť majetok pred poškodením.
13. Žiak má právo na oddych -prestávky , ktoré majú slúžiť na regeneráciu síl, ale aj na prípravu na nasledujúcu hodinu.
14. Cez prestávky sa žiaci zdržiavajú na chodbe, prechádzajú sa. Počas desiatovej prestávky odchádzajú žiaci do školskej jedálne.
15. Nie je dovolené behať po chodbe. Žiaci neustále rešpektujú nariadenia službu konajúcich učiteľov.
16. Žiak nesmie používať vulgárne výrazy a fyzicky ani verbálne napádať spolužiakov.
Správanie žiakov mimo školy
1. Žiak je povinný správať sa aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní a prázdnin tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a mravné normy spoločnosti a robil česť škole aj sebe.
2. Pri stretnutí učiteľov a ostatných zamestnancov školy vždy pozdraví. Je pozorný a zdvorilý k starším ľuďom, uvoľňuje im miesto v dopravných prostriedkoch.
3. Aj mimo školy chráni svoje zdravie a zdravie iných. Dbá na bezpečnosť, dodržuje predpisy pre chodcov.
4. Chráni verejný majetok a nepoškodzuje ho. Pri dokázaní, že zničil časť školskej budovy nápismi, nátermi alebo urážlivými výrokmi na adresu vyučujúcich a iných osôb, je povinný toto odstrániť. Voči žiakovi bude vyvodené prísne výchovné opatrenie alebo znížená známka zo správania.
5. Navštíviť podniky verejného stravovania bez sprievodu zákonného zástupcu alebo ním poverenej osoby, sa žiakom povoľuje len v dennom čase, ak sa potrebujú najesť alebo vypiť si nealkoholický nápoj.
6. Žiaci sa môžu zúčastniť na filmových, divadelných predstaveniach a iných kultúrnych alebo zábavných programoch, ak sú prístupné mládeži.
7. Večerné predstavenia môžu navštíviť len v sprievode zákonného zástupcu žiaka alebo ním poverenej osoby.
8.Žiaci sa správajú podľa príslušných ustanovení VPŠ. Konajú podľa pokynov pedagogických zamestnancov.
Opatrenia na ochranu žiakov pred násilím a šikanovaním
Vysmievanie, urážanie, podceňovanie a fyzické ubližovanie spolužiakom sa považuje za šikanovanie a vinník sa potrestá výchovným opatrením a zníženou známkou zo správania. Šikanovanie sa tiež môže posudzovať ako priestupok či trestný čin, za ktorý bude zodpovedný žiak stíhaný podľa zákona.
Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách.
Šikanovaním rozumieme aj akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči takému žiakovi alebo žiakom, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia brániť.
Všetci žiaci a zamestnanci školy sú povinní zabrániť výskytu šikanovania, vandalizmu, brutality, rasizmu a kriminality, pri ich výskyte sú povinní okamžite informovať triedneho učiteľa, alebo vedenie školy.
Žiak má právo na pomoc pri riešení problémov súvisiacich so vzťahmi s ostatnými žiakmi. Žiak, ktorý sa stane obeťou šikanovania alebo iného násilného, ponižujúceho konania (vandalizmus, rasizmus, brutalita a pod.) má právo oznámiť takúto skutočnosť triednemu učiteľovi, výchovnému poradcovi alebo inému vyučujúcemu či vedeniu školy a na základe tohto oznámenia má právo na okamžitú pomoc a ochranu.
Žiak, ktorý bol svedkom násilného konania, šikanovania alebo iného ponižujúceho konania má povinnosť hlásiť takúto skutočnosť triednemu učiteľovi, inému zamestnancovi školy alebo vedeniu školy.
Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania umiestnením do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy bezodkladne privolá zákonného zástupcu, v prípade potreby zdravotnú pomoc alebo policajný zbor a vyhotoví z opatrenia písomný záznam.
Podrobnejšie viď. Vnútorná smernica - Program prevencie a riešenia šikanovania, násilia, drogových závislostí a sociálno-patologických javov.
Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v škole
1. V priestoroch školy a jej okolí je zakázané fajčiť, požívať alkohol alebo iné omamné a psychotropné látky. Pri porušení školského poriadku v tomto bode sa žiak zúčastní pohovoru výchovnej komisie (triedny učiteľ, člen vedenia školy, výchovný poradca, zákonný zástupca) a uplatnia sa príslušné výchovné opatrenia.
2. Povinnosťou žiakov je dodržiavať vnútorný poriadok v škole aj mimo jej priestorov.
3. Ak žiak vie o niekom, kto užíva akékoľvek drogy v školskom prostredí, je povinný to nahlásiť akémukoľvek učiteľovi.
4. Ak niekto so žiakov vie o niekom, kto užíva alebo prechováva akékoľvek legálne alebo nelegálne drogy v školskom prostredí, jeho povinnosťou je oznámiť to triednemu učiteľovi, alebo výchovnému poradcovi, či priamo niekomu z vedenia školy.
5. Žiak je povinný na vyzvanie učiteľa ukázať mu obsah svojej tašky (v prítomnosti svedkov).
6. Žiak je povinný zotrvať v budove školy počas celého vyučovania. Opustiť školu bezdôvodne je zakázané!
7. Žiak je povinný v prípade pohovoru s triednym učiteľom, výchovným poradcom alebo vedením školy o porušení zákazu užívať a prechovávať drogy v školskom prostredí potvrdiť
svojím podpisom, že si uvedomuje nesprávnosť svojho konania a že si je vedomý následných opatrení, ktoré mu z porušenia zákazu vyplývajú.
8. V prípade porušenia zákazu fajčiť, používať alkoholické nápoje a prechovávania a užívania všetkých ostatných druhov legálnych a nelegálnych drog v priestoroch školy a na všetkých
akciách organizovaných školou, i v prípade šikanovania, bude škola pristupovať k udeleniu niektorého z nasledujúcich opatrení:
- Pohovor s triednym učiteľom
- Napomenutie od triedneho učiteľa
- Pohovor s výchovným poradcom
- Znížená známka zo správania ( 2, 3, 4 )
- Pokarhanie od triedneho učiteľa
- Pohovor s riaditeľom školy
- Pokarhanie od riaditeľa školy
- Nahlásenie na polícii v príslušnom obvode a na sociálne oddelenie miestneho úradu.
Každé opatrenie bude písomne oznámené zákonnému zástupcovi.
Podrobnejšie viď. Vnútorná smernica - Program prevencie a riešenia šikanovania, násilia, drogových závislostí a sociálno-patologických javov.
Výchovné opatrenia:
Pochvaly
Udeľujú sa za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin, za dlhodobú úspešnú prácu pre kolektív.
Pochvaly sa udeľujú ústne alebo písomne. Škola udeľuje:
- pochvalu od vyučujúceho do poznámok k práci žiakov v klasifikačnom zázname
- pochvalu od vyučujúceho do žiackej knižky žiaka
- pochvalu od triedneho učiteľa pred kolektívom triedy /za viacnásobnú úspešnú reprezentáciu triedy, za výborný prospech, správanie a dochádzku, a pod./
- pochvalu od riaditeľa školy pred kolektívom triedy, či školy/za viacnásobnú úspešnú reprezentáciu triedy, za výborný prospech, správanie a dochádzku, a pod./
- iné ocenenie od riaditeľa školy pred kolektívom celej školy
Návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje v pedagogickej rade.
Ústnu alebo písomnú pochvalu udeľuje žiakovi pred kolektívom triedy alebo školy triedny učiteľ alebo riaditeľ školy.
Pochvaly a iné ocenenia sa zaznamenávajú do triednych výkazov.
Opatrenie na posilnenie disciplíny
Ukladajú sa žiakom za závažné alebo opakované previnenia. Spravidla predchádzajú zníženiu známky zo správania. Každému opatreniu predchádza objektívne prešetrenie previnenia a poklesu. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z týchto opatrení:
- zápis od vyučujúceho do žiackej knižky, do kontaktného zošita
- napomenutie od triedneho učiteľa pred kolektívom triedy /za zabúdanie pomôcok, domácich úloh a pod. – 5 poznámok za štvrťrok, za 15 neospravedlnených vyučovacích hodín
- pokarhanie od triedneho učiteľa pred kolektívom triedy /za opakované zabúdanie pomôcok, domácich úloh a ojedinelé nevhodné správanie, za 16 - 30 neospravedlnených hodín, použitie mobilu na vyučovaní bez súhlasu riaditeľa školy
- pokarhanie od riaditeľa školy pred kolektívom školy za závažnejšie porušenie školského poriadku /za opakované nevhodné správanie, časté vyrušovanie, za porušenie zákazu fajčenia, užívania alkoholu počas vyučovania v škole, za akýkoľvek prejav šikanovania spolužiakov, za 31 - 40 neospravedlnených vyučovacích hodín za každé klasifikačné obdobie, za opakované použitie mobilu na vyučovaní /
- zníženú známku zo správania 2 stupňa za opakované porušenie školského poriadku alebo za hrubé porušenie školského poriadku – napr. ublíženie spolužiakovi alebo poškodenie majetku, za hrubý prejav šikanovania, resp. za opakované šikanovanie spolužiakov, triedny učiteľ môže udeliť zníženú známku 2 zo správania aj za 41 - 60 neospravedlnených vyučovacích hodín, za prechovávanie, užívanie, predávanie a poskytovanie návykových látok (alkohol, tabak, organické rozpúšťadlá a nelegálne drogy), ako aj ich výroba (vrátane surovín na ich výrobu), za opakované (viac ako 3 krát) použitie mobilu na vyučovaní
- zníženú známku zo správania 3 stupňa za hrubé porušenie školského poriadku – napr. vedomé ublíženie spolužiakovi alebo poškodenie majetku, krádeže, za opakované prechovávanie, užívanie, predávanie a poskytovanie návykových látok (alkohol, tabak, organické rozpúšťadlá a nelegálne drogy), ako aj ich výroba (vrátane surovín na ich výrobu), triedny učiteľ môže udeliť zníženú známku zo správania stupeň 3 aj za 61 - 100 neospravedlnených vyučovacích hodín a pod.
- zníženú známku zo správania 4 stupňa za opakované hrubé porušenie školského poriadku – napr. opakované vedomé ublíženie spolužiakovi alebo opakované poškodzovanie majetku, opakované krádeže, za opakované prechovávanie, užívanie, predávanie a poskytovanie návykových látok (alkohol, tabak, organické rozpúšťadlá a nelegálne drogy), ako aj ich výroba (vrátane surovín na ich výrobu), triedny učiteľ môže udeliť zníženú známku zo správania 4 stupňa aj za viac ako 100 neospravedlnených hodín
Porušenie školského poriadku prerokuje triedny učiteľ so zákonným zástupcom žiaka.
Triedny učiteľ udeľuje pokarhanie po prerokovaní a so súhlasom riaditeľa školy. Riaditeľ školy udeľuje pokarhanie po prerokovaní v pedagogickej rade. Napomenutie a pokarhanie sa udeľujú pred kolektívom triedy alebo školy.
O udelení opatrenia informuje riaditeľ školy preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka; opatrenie sa zaznamenáva do triedneho výkazu.
Pri viac ako 15 neospravedlnených hodinách škola každý mesiac oznamuje túto skutočnosť na sociálny odbor ÚPSVaR ako zanedbávanie školskej dochádzky.
Žiakovi je možné uložiť opatrenie vo výchove po prerokovaní v pedagogickej rade do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o previnení žiaka dozvedel pedagogický zamestnanec školy, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď sa žiak dopustil previnenia. Za jedno previnenie sa ukladá len jedno opatrenie vo výchove. Pred uložením opatrenia vo výchove treba previnenie žiaka objektívne prešetriť. V rozhodnutí o uložení opatrenia vo výchove určí riaditeľ skúšobnú lehotu, a to najdlhšie na jeden rok.
Opatrenie vo výchove sa zaznamenáva do triedneho výkazu. Opatrenie udelené žiakovi oznamuje riaditeľ zákonnému zástupcovi žiaka písomne.
Klasifikačný poriadok
1. Hodnotenie žiakov je organická súčasť výchovnovzdelávacieho procesu a jeho riadenia. Má informatívnu, motivačnú a korekčnú funkciu.
2. Žiaci vo výchovnovzdelávacom procese sú pravidelne hodnotení. Právo dozvedieť sa výsledok hodnotenia má žiak aj jeho zákonný zástupca.
3. Podklady na hodnotenie a klasifikáciu výchovnovzdelávacích výsledkov a správania žiaka získava učiteľ priebežne počas celého školského roka. Získava ich najmä:
- sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka,
- sústavným sledovaním výkonov žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie,
- rôznymi spôsobmi preverovania vedomostí, zručnosti a návykov - ústnymi, písomnými a praktickými skúškami,
- analýzou výsledkov rôznych činností žiaka s osobitným zameraním na manuálnu zručnosť a na celkovú vyspelosť,
- konzultáciami s ostatnými učiteľmi a vychovávateľmi, podľa potreby s výchovným poradcom,
4. Vyučovanie podľa individuálnych vzdelávacích plánov je potrebné schváliť na pedagogickej rade a vyznačiť v triednom výkaze. S rozhodnutím je potrebné oboznámiť zákonného zástupcu žiaka.
5. Ak nie je možné žiaka preskúšať a hodnotiť v riadnom termíne v prvom polroku ( pre záväznosť objektívnej príčiny, napr. dlhotrvajúca neprítomnosť z dôvodu ochorenia, pobytu mimo miesta školy ,ale nie z dôvodu záškoláctva), žiak sa za dané obdobie nehodnotí, resp. neklasifikuje. Riaditeľ školy určí pre jeho hodnotenie náhradný termín spravidla tak, aby sa uskutočnilo najneskôr do dvoch mesiacov po skončení hodnotiaceho obdobia.
6. Ak pre závažné objektívne príčiny nemožno hodnotiť žiaka na konci druhého polroka, riaditeľ školy určí náhradný termín tak, aby sa hodnotenie mohlo vykonať najneskôr do 15. októbra. Do toho času žiak navštevuje pôvodný ročník, s možnosťou postúpenia do vyššieho ročníka po komisionálnom preskúšaní.
7. Vo výnimočných prípadoch sa správanie žiakov, ktorí nie sú dostatočne schopní ho ovládať, nehodnotí alebo neklasifikuje. Rozhoduje o tom triedny učiteľ a riaditeľ školy v spolupráci s psychológom, odborným lekárom a zákonným zástupcom žiaka. V triednom výkaze sa uvedie, prečo žiak nebol hodnotený alebo klasifikovaný.
Pravidlá klasifikácie v A, B, C variante
-
- Hodnotenie žiaka je nevyhnutná súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu, ktoré má informatívnu, motivačnú a korekčnú funkciu.
- Žiak sa v procese výchovy a vzdelávania hodnotí priebežne a celkovo. Žiak a jeho zákonný zástupca má právo dozvedieť sa spôsob a výsledok hodnotenia.
- Hodnotenie žiaka sa vykonáva klasifikáciou, o ktorej rozhodol riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade.
- Klasifikácia je jednou z foriem hodnotenia, ktorej výsledky sa vyjadrujú v jednotlivých vyučovacích predmetoch určenými piatimi stupňami.
- Vo výchovno-vzdelávacom procese sa uskutočňuje priebežné a celkové hodnotenie:
- priebežné hodnotenie sa uskutočňuje pri hodnotení čiastkových výsledkov prejavov žiaka na vyučovacích hodinách a má hlavne motivačný charakter, učiteľ zohľadňuje vekové a individuálne osobitosti žiaka a prihliada na jeho momentálnu psychickú i fyzickú disponovanosť,
- celkové hodnotenie žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa uskutočňuje na konci prvého polroka a druhého polroka v školskom roku a má čo najobjektívnejšie zhodnotiť úroveň jeho vedomostí, zručností a návykov v danom vyučovacom predmete.
- V procese hodnotenia učiteľ uplatňuje primeranú náročnosť, pedagogický takt voči žiakovi, rešpektuje práva dieťaťa a humánne sa správa voči žiakovi. Predmetom hodnotenia a klasifikácie sú najmä učebné výsledky žiaka, ktoré dosiahol vo vyučovacích predmetoch v súlade s požiadavkami vymedzenými obsahom vzdelávania, osvojené kľúčové kompetencie vymedzené v príslušnom vzdelávacom programe, usilovnosť, rešpektovanie práv iných osôb, ochota spolupracovať a správanie žiaka podľa školského poriadku. Hodnotenie slúži ako prostriedok pozitívnej podpory zdravého rozvoja osobnosti žiaka.
- Pri hodnotení výsledkov práce žiaka sa postupuje v súlade s:
- výchovno-vzdelávacími požiadavkami vzdelávacích programov,
- požiadavkami na rozvoj kľúčových kompetencií,
- obsahom vzdelávania vymedzeným v príslušných vzdelávacích programoch pre žiakov s mentálnym postihnutím.
Hodnotenie prospechu a správania
Prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje týmito stupňami:
1 – výborný
2 – chválitebný
3 – dobrý,
4 – dostatočný,
5 – nedostatočný.
Prospech z jednotlivých vyučovacích predmetov sa na vysvedčení pre prípravný, prvý až štvrtý ročník uvádza arabskou číslicou, označujúcou klasifikačný stupeň, na vysvedčení pre piaty až deviaty ročník sa vypíše slovom.
Správanie žiaka sa klasifikuje týmito stupňami:
1 – veľmi dobré,
2 – uspokojivé,
3 – menej uspokojivé,
4 – neuspokojivé.
Celkové hodnotenie žiaka sa vo všetkých ročníkoch na konci prvého polroka a druhého polroka na vysvedčení vyjadruje:
- prospel (a)
- neprospel (a)
Celkové hodnotenie žiaka na konci prvého a druhého polroka vyjadruje výsledky jeho hodnotenia a klasifikácie v povinných vyučovacích predmetoch a klasifikáciu jeho správania; nezahŕňa klasifikáciu v nepovinných vyučovacích predmetoch.
Žiak prospel, ak ani v jednom povinnom vyučovacom predmete nebol hodnotený ako „nedostatočný“.
Žiak neprospel, ak bol z niektorého povinného vyučovacieho predmetu aj po opravnej skúške hodnotený ako „nedostatočný“.
Žiak, ktorý bol na konci druhého polroka hodnotený stupňom prospechu nedostatočný z viac ako dvoch povinných vyučovacích predmetov, opakuje ročník počas plnenia povinnej školskej dochádzky.
Ročník opakuje aj žiak, ktorého nebolo možné hodnotiť ani v náhradnom termíne zo závažných objektívnych dôvodov, najmä zdravotných.
Žiakovi, ktorý je v niektorom vyučovacom predmete neklasifikovaný (nehodnotený), sa na vysvedčení uvádza namiesto klasifikačného stupňa alebo slovného hodnotenia slovo:
- absolvoval, ak sa žiak aktívne zúčastňoval na vyučovacom procese daného predmetu alebo ak bol žiak prítomný na vyučovacej hodine, aj keď zo závažných objektívnych dôvodov nepracoval,
- neabsolvoval, ak žiak na vyučovacej hodine nepracoval, nevie uplatniť svoje vedomosti a zručnosti ani na podnet učiteľa; celkové hodnotenie takéhoto žiaka je neprospel,
- neabsolvoval, ak žiak zo závažných dôvodov nemohol vykonávať požadované činnosti v rámci príslušného vyučovacieho predmetu, a preto sa na vyučovacom predmete ospravedlnene nezúčastňoval.
Žiak, ktorý bol oslobodený od vyučovania niektorého vyučovacieho predmetu sa v ňom nehodnotí a kolónka príslušného predmetu sa na vysvedčení nevypĺňa, prečiarkne sa. Ak sa žiak zúčastňoval nepovinných predmetov, na vysvedčení sa uvádza slovo absolvoval (a).
Podrobnejšie viď. Metodický pokyn č. 19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie ISCED -1
Organizácia stravovania v školskej jedálni
Školská jedáleň zabezpečuje stravovanie pre všetkých žiakov školy počas dennej aj týždennej dochádzky. V jedálni počas stravovania vykonávajú dozor pedagogickí pracovníci.
Prihlasovať a odhlasovať sa z obedov je možné každý pracovný deň do 11.00 hodiny na nasledujúci pracovný deň u vedúcej školskej jedálne, najneskôr do 8.00 hodiny ráno.
Podrobnejšie o poplatkoch za stravovanie viď. Smernica o určení výšky príspevkov na čiastočnú alebo úplnú úhradu nákladov.
Podmienky zaobchádzania s majetkom školy
1. Pri každom svojvoľnom poškodení alebo zničení majetku školy sa bude požadovať úhrada od zákonného zástupcu žiaka, ktorý poškodenie spôsobil.
2. Pokiaľ škoda vznikla nedostatočným dozorom učiteľky nad žiakom, náhrada škody sa od zákonných zástupcov žiaka nebude požadovať.
3. Vchody do školy sú zaistené zámkami. Kľúče od jednotlivých tried a učební má hospodárka, učitelia a upratovačky. Učitelia ráno triedu odomykajú a po ukončení prevádzky triedu uzamykajú.
4. V škole je bez sprievodu zamestnanca akýkoľvek pohyb cudzej osoby zakázaný.
5. Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v dohode o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle popisu práce.
6. Osobné veci si zamestnanci školy odkladajú na určené uzamykateľné miesto.
7. Po ukončení prevádzky školy všetky priestory skontrolujú upratovačky.
Pravidlá pri podávaní liekov v škole
1. V zmysle platných právnych predpisov môže podávať lieky iba školská zdravotníčka. Učiteľky školy nie sú oprávnené podávať žiakom lieky.
2. Podávať sa môžu iba lieky na lekársky predpis, ktoré musí žiak užívať v dôsledku svojej diagnózy a tieto lieky nie je možné podať žiakovi ešte doma. Prioritne je potrebné žiakovi nastaviť lieky tak, aby ich dávkovanie nezasahovalo do výchovno-vzdelávacieho procesu v škole.
3. Nepodávajú sa žiakom lieky na akútne respiračné ochorenia, kašeľ prípadne antibiotiká.
4. V odôvodnených prípadoch sa lieky podávajú na základe žiadosti zákonného zástupcu, potvrdenia od ošetrujúceho lekára žiaka s presným dávkovaním lieku, súhlasu riaditeľa a presne stanovených podmienok, za akých budú žiakovi medikamenty podávané.
5. Ak funkcia školskej zdravotníčky nie je na škole vytvorená, môže žiakovi podať liek aj učiteľ alebo iný poverený zamestnanec, ale len na základe jej súhlasu a podpísanej dohody.
6. Lieky sa v škole podávajú iba na základe odporúčania lekára s uvedením presného dávkovania liekov ( lieky na alergiu, diabetologické lieky, neurologické a pod...). Odporúčanie musí obsahovať meno žiaka, názov lieku, jeho dávkovanie, podpis lekára a jeho pečiatka, prípadne telefonický kontakt.
7. V prípade epileptických záchvatov žiaka je potrebné tiež doložiť potvrdenie lekára o podaní lieku v rámci prvej pomoci. Daný liek zabezpečí zákonný zástupca a odovzdá ho učiteľke spolu s potvrdením.
8. V prípade akútnych respiračných, tráviacich ťažkostí alebo vysokej horúčky budú žiakovi v rámci prvej pomoci podané analgetiká – Paralen alebo Panadol, aktívne uhlie iba s informovaným súhlasom rodiča. V informovanom súhlase je uvedené, či žiak nie je alergický na niektoré voľnopredajné lieky.
9. Škola vedie evidenciu podávania liekov, kde sa zaznamenáva podanie každého lieku.
- Školský poriadok pre zákonných zástupcov
Práva zákonných zástupcov
1. Zákonný zástupca má právo vybrať pre svoje dieťa školu alebo školské zariadenie, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa tohto zákona, zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti; právo na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy.
2. Zákonný zástupca žiaka alebo zástupca zariadenia má právo:
a) žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona,
b) oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom,
c) byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa, o forme osobitného plnenia povinnej školskej dochádzky, o možnostiach ďalšieho vzdelávania jeho dieťaťa,
d) na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
e) zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy alebo školského zariadenia,
f) vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy,
g) ak má pochybnosti o správnosti klasifikácie v jednotlivých predmetoch na konci prvého a druhého polroka, má právo požiadať do troch dní odo dňa, keď bolo žiakovi vydané vysvedčenie o komisionálne preskúšanie a byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
Povinnosti zákonných zástupcov
1. Zákonný zástupca je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky.
2. Zákonný zástupca je povinný vytvárať nevyhnutné materiálne, sociálne a psychohygienické podmienky pre úspešnú školskú prípravu, najmä pre dieťa zabezpečovať
- vhodné bývanie a vybavenie bytu, aby dieťa malo svoje miesto na prípravu a na spanie
- biologické potreby, starať sa o stravovací režim svojho dieťaťa
- potrebné hygienické prostredie a osobnú hygienu tak, aby dieťa prichádzalo do školy pravidelne a včas, vyspané, umyté, čisté a riadne upravené
- starostlivosť o zdravotný stav dieťaťa, najmä vo vzťahu k detským ochoreniam šíriacim sa v žiackych kolektívoch, ako sú bežné detské respiračné ochorenia, žltačka, pedikulóza, svrab, rodič je povinný dieťa pod dohľadom lekára liečiť a dodržiavať jeho pokyny
- pre dieťa potrebné školské potreby, prezuvky a pomôcky, ktoré je dieťa povinné nosiť do školy.
3. Zákonný zástupca musí dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
4. Zákonný zástupca je povinný pomáhať svojmu dieťaťu v každodennej príprave do školy a najmä
- podnecovať u svojho dieťaťa adekvátny záujem o školské vzdelávanie, pravidelne prejavovať záujem o to, ako prebieha edukačný proces dieťaťa, aké problémy má a v čom spočívajú príčiny jeho ťažkostí
- komunikovať, spolupracovať s vyučujúcim a tak zjednocovať svoje výchovné pôsobenie, čo sa v konečnom dôsledku odrazí v skvalitňovaní školských výsledkov dieťaťa
- v domácej príprave kontrolovať a viesť svoje dieťa k pravidelnej práci a taktiež k zodpovednému a kvalitnému plneniu úloh
- nezabúdať pochváliť svoje dieťa za veľmi dobrý výkon v škole, aby pochvalou pozitívne posmeľoval a motivoval svoje dieťa
- viesť svoje dieťa k požadovaným školským výsledkom, ale aj k prekonávaniu ťažkostí vo zvládaní náročných úloh
- osobitnú pozornosť venovať rozvíjaniu a upevňovaniu jazykových zručností a schopností, učiť svoje dieťa komunikovať, myslieť a poznávať vo vyučovacom jazyku, čo môže podstatným spôsobom ovplyvniť jeho výchovno-vzdelávacie výsledky.
5. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole alebo v školskom zariadení, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia je povinný oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach.
6. Neprítomnosť maloletého žiaka, ktorá trvá najviac päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, predloží dieťa, žiak, jeho zákonný zástupca potvrdenie od lekára.
7. Zákonný zástupca je ďalej povinný
- nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne zavinilo
- informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na jeho výchovu a vzdelávanie
- písomne ospravedlniť neprítomnosť svojho dieťaťa nepresahujúcu tri dni, pri dlhšej neprítomnosti sa vyžaduje písomné potvrdenie príslušného lekára, ktoré bolo vystavené na začiatku liečenia
- kedykoľvek v priebehu domáceho liečenia svojho dieťaťa predložiť potvrdenie o domácom liečení pedagogickému zamestnancovi školy, sociálnemu pracovníkovi.
Zákonný zástupca žiaka je povinný dodržiavať školský poriadok.
- Školský poriadok pre zamestnancov
Povinnosti zamestnancov školy:
1.
a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi,
b) byť na pracovisku na začiatku pracovného času, využívať pracovný čas na prácu a odchádzať z neho až po skončení pracovného času,
c) dodržiavať právne predpisy a ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu ním vykonávanú, ak bol s nimi riadne oboznámený,
d) v období, v ktorom má podľa osobitného predpisu nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom,
e) hospodáriť riadne s prostriedkami, ktoré mu zveril zamestnávateľ a chrániť jeho majetok pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa,
f) zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone práce vo verejnom záujme a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám, a to aj po skončení pracovného pomeru; to neplatí, ak ho tejto povinnosti zbavil štatutárny orgán alebo ním poverený vedúci zamestnanec, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
2. Okrem povinností uvedených v ods. 1 je zamestnanec pri výkone práce vo verejnom záujme povinný konať v súlade s verejným záujmom a plniť všetky povinnosti ustanovené § 8 ods. 1 zákona č. 552/2003 Z. z. a Zákonníkom práce.
3. Obmedzenia a činnosti, ktoré zamestnanec pri výkone práce vo verejnom záujme nesmie vykonávať ustanovuje § 8 ods. 2 zákona č. 552/2003 Z. z..
Povinnosti pedagogických zamestnancov
1. Pedagogickí zamestnanci sú povinní ustavične skvalitňovať a prehlbovať účinnosť výchovnovzdelávacieho procesu, za výsledky ktorého zodpovedajú. V tomto smere najmä:
a) zodpovedá za úroveň výchovno-vzdelávacieho procesu a jeho výsledky,
b) zabezpečuje jednotu výchovy a vzdelávania v duchu svetonázorovej a náboženskej slobody, kultúrnych tradícií, aktuálnych poznatkov vedy a techniky, starostlivosti o zdravý vývoj duševných a fyzických schopností žiakov v súlade so zásadami humanizmu, demokracie a zákazom segregácie vo výchove a vzdelávaní ( ŠP – Dodatok č.1 - Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní),
c) postupujú podľa schválených základných pedagogických dokumentov a pedagogicko-organizačných pokynov,
d) plnia vyučovaciu činnosť a činnosť výchovnej práce v rozsahu vyučovacej činnosti a výchovnej činnosti stanovenej osobitným predpisom a vykonávajú ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou,
e) zvyšujú úroveň svojej práce vzdelávaním, samostatným štúdiom alebo v organizovaných formách ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov, ak to vyžaduje potreba, sú povinní zúčastniť sa počas prázdnin (zimných alebo jarných) sústredení alebo konzultácií a pod.,
f) spolupracujú so zákonnými zástupcami žiakov a s verejnosťou.
2. Pri starostlivosti o žiakov sú pedagogickí zamestnanci povinní najmä:
a) viesť žiakov k dodržiavaniu hygienických zásad a zásad bezpečnej práce, k dodržiavaniu hygienických, dopravných, požiarnych a iných predpisov a pokynov príslušných orgánov, ktoré sa týkajú starostlivosti o bezpečnosť a ochranu zdravia v školstve, pri vyučovaní predmetov, pri ktorých je zvýšené ohrozenie zdravia žiakov a pri školských podujatiach (napr. na lyžiarskom výcviku, plaveckom výcviku, exkurziách a výletoch, v škole v prírode, v predmetoch: pracovné vyučovanie, telesná výchova, práce na školskom pozemku, pri praktickom vyučovaní a pod.),
b) dodržiavať stanovené metodické postupy,
c) v záujme jednotného výchovného pôsobenia na žiakov spolupracovať so zákonnými zástupcami žiakov; na požiadanie zákonných zástupcov informovať ich na triednych schôdzach, prípadne na individuálne dohodnutej schôdzi o prospechu a správaní žiakov, a to ústne alebo písomne,
d) spolupracovať s ostatnými zamestnancami školy a školského zariadenia, s triednym učiteľom a výchovným poradcom;
e) viesť žiakov školy k uvedomelému dodržiavaniu pravidiel správania a k ochrane zariadenia a ostatného vlastníctva pred jeho poškodením, stratou, zničením a zneužitím.
3. Pedagogickí zamestnanci nesmú od žiakov žiadať, aby si obstarávali učebnice a učebné texty, ktoré neboli schválené Ministerstvom školstva SR alebo pomôcky na výchovu a vyučovanie, ktoré sú veľmi nákladné.
4. Pedagogickí zamestnanci nie sú povinní viesť agendu, ktorá sa priamo netýka výchovnovzdelávacieho procesu a vykonávať činnosti, ktoré nesúvisia s dohodnutým druhom práce v pracovnej zmluve, napr. agendu spojenú so zberom odpadových hmôt a liečivých rastlín, s distribúciou tlače a pod. Sú povinní starať sa o hospodárne zaobchádzanie s učebnicami, školskými potrebami a pomôckami pre výchovnovzdelávaciu činnosť.
5. Zamestnanci školy a školského zariadenia sú povinní dodržiavať všeobecne záväzné právne predpisy, týkajúce sa mlčanlivosti o zdravotnom stave žiaka a hygienické predpisy, týkajúce sa výchovno-vzdelávacieho procesu.
6. Zamestnanci sú povinní pri práci dbať o svoju bezpečnosť a zdravie a o bezpečnosť a zdravie osôb, ktorých sa ich činnosť týka. Sú povinní plniť úlohy v tejto oblasti, ktoré im vyplývajú z osobitných predpisov a opatrení zamestnávateľa, prijatých na bezpečnosť a ochranu zdravia, a z opisu pracovných činností.
Vnútorný poriadok pre pedagogických zamestnancov
1. Prichádza na pracovisko o 7.30, alebo najmenej 15 minút pred začiatkom jeho vyučovacej hodiny alebo dozorom, podpisuje sa do Knihy príchodov a odchodov.
2. Svoju neprítomnosť ohlási vedeniu školy bezodkladne, lekárske potvrdenie o PN, OČR predloží alebo doručí do 3 dní, ukončenie neprítomnosti oznámi vedeniu školy 1 deň vopred.
3. Je povinný zachovať mlčanlivosť o skutočnostiach súvisiacich s výkonom zamestnania.
4. Plní úlohy vyplývajúce z jeho pracovnej náplne.
5. Dôsledne dodržiava práva dieťaťa, nepoužíva fyzické tresty.
6. Načas nastupuje na vyučovaciu hodinu, včas ju ukončí.
7. Nenosí na vyučovacie hodiny zapnutý mobilný telefón.
8. Dbá na bezpečnosť žiakov a ochranu majetku školy.
9. Po ukončení vyučovania v triede dozrie na poriadok v triede – zabezpečí uzavretie okien, vyloženie stoličiek na lavice, uzamknutie triedy a odvedie končiacich žiakov na obed, do šatne. Obedujúcich žiakov odovzdá vychovávateľke v školskej jedálni, iba v piatok sa postará o pridelenú triedu.
10. Pri dozore preberá zodpovednosť za bezpečnosť a ochranu zdravia žiakov.
11.Zúčastňuje sa riadenia školy prostredníctvom účasti na pracovných poradách, pedagogických radách a MZ a PK.
12. Na vyučovaní využíva dostupné názorné a primerané školské učebné pomôcky.
13.Na každú vyučovaciu hodinu sa dôsledne a zodpovedne pripravuje, začínajúci pedagógovia aj písomnou formou a pripravuje si vlastné učebné pomôcky v časovom predstihu.
14. Oboznámi žiakov s vnútorným školským poriadkom a dbá o jeho dodržiavanie.
15. Oznámi vedeniu školy každý prípad šikanovania alebo akéhokoľvek týrania žiakov, ktorý mu je známy.
Práva pedagogických zamestnancov
1. Zamestnanci majú právo na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, na informácie o nebezpečenstvách vyplývajúcich z pracovného procesu a pracovného prostredia a o opatreniach na ochranu pred ich účinkami.
2. Zamestnanec má právo na rovnaké zaobchádzanie v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov osobitným zákonom.
3. Zamestnanec má právo podať zamestnávateľovi sťažnosť v súvislosti s porušením zásady rovnakého zaobchádzania v súlade s § 13 ods. 1 a 2 Zákonníka práce; zamestnávateľ je povinný na sťažnosť zamestnanca bez zbytočného odkladu odpovedať, vykonať nápravu, upustiť od takého konania a odstrániť jeho následky.
4. Výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi. Nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého účastníka pracovnoprávneho vzťahu alebo spoluzamestnancov. Nikto nesmie byť u zamestnávateľa v súvislosti s výkonom pracovnoprávnych vzťahov prenasledovaný ani inak postihovaný za to, že podá na iného zamestnanca alebo zamestnávateľa sťažnosť, žalobu alebo návrh na začatie trestného stíhania.
D. Príloha č. 1 – Dodatok č. 1 k ŠP – Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo
výchove a vzdelávaní.
Dokument
Školský poriadok špeciálnej základnej školy
V pedagogickej rade prerokovaný
27.01.2025
Platnosť od
01.02.2025
Vypracovala
Mgr. Zlata Gubová
V Medzilaborciach, 01.02.2025 Mgr. Jozef Capcara
Riaditeľ školy
Príloha č. 1
Dodatok č. 1 k Školskému poriadku
Spojenej školy internátnej, Duchnovičova 479, Medzilaborce
Organizačná zložka: Špeciálna základná škola s materskou školou internátna, Duchnovičova 479, Medzilaborce
ŠTANDARDY DORŽIAVANIA ZÁKAZU SEGREGÁCIE VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
školský rok 2024/2025
MŠVVaM SR | 10
Článok 1
Všeobecná časť
Pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní škola a školské zariadenie postupuje podľa Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „Štandardy“), ktoré vydáva MŠVVaM SR a ich znenie je súčasťou dodatku školského poriadku.
Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
Článok 2 ods. 1: Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.
Článok 2 ods. 2: Urobiť potrebné opatrenia na to, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.
Článok 3 ods. 1: Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí, nech už uskutočňovanej verejnými alebo súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
Článok 29 ods. 1: Výchova a vzdelávanie dieťaťa má smerovať k:
a) rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho jedinečných daností a duševných a fyzických schopností v ich najvyššej možnej miere;
b) rozvíjaniu úcty k ľudským právam a základným slobodám a k zásadám zakotveným v Charte Organizácie Spojených národov;
c) rozvíjaniu úcty k rodičom, k vlastnej kultúrnej, jazykovej a hodnotovej identite a k hodnotám krajiny, v ktorej dieťa žije i k hodnotám krajiny svojho pôvodu a k iným kultúram d) príprave dieťaťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami a osobami domorodého pôvod;
e) rozvíjaniu úcty k prírodnému prostrediu. [1]
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie sú rozpracovaním a realizáciou praktickej časti Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní.[2]
Štandardy v prepojení na metodickú príručku napomáhajú naplneniu princípu „zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie[3]. Segregáciu vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne: „konanie alebo opomenutie konania, ktoré je v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu2a) a v dôsledku ktorého dochádza alebo by mohlo dôjsť k priestorovému, organizačnému alebo sociálnemu vylúčeniu skupiny detí a žiakov alebo účastníkov výchovy a vzdelávania alebo k ich oddelenému vzdelávaniu okrem vzdelávania poskytovaného v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná 2b) pri uplatňovaní práv národnostných menšín na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a pri vytváraní podmienok na vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním a žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním so zohľadnením ich vôle a záujmov a vôle a záujmov ich zákonných zástupcov, ak je účasť na takom vzdelávaní voliteľná a zodpovedá úprave podmienok výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona, osobitne pre výchovu a vzdelávanie na rovnakom stupni vzdelania.[4]
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1):
▪ výkon práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
▪ prevádzka a vnútorný režim školy,
▪ podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
▪ podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní definujeme ako Štandardy postojov a hodnôt a Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní.
Článok 2
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Štandardy postojov a hodnôt
Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi.
Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania. Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru.[5] Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní:
▪ Zaobchádzať so všetkými ľuďmi bez rozdielu s rešpektom,
▪ Vyjadrovať úctu všetkým bez rozdielu a vnímať rozmanitosť ako príležitosť a prínos pre
školu pri príprave a realizovaní aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu.
▪ Vyjadrovať druhým ľuďom uznanie ako rovnocenným ľudským bytostiam.
▪ Rešpektovať ľudí rôzneho vierovyznania.
▪ Rešpektovať ľudí, ktorí majú odlišné politické názory.
▪ Prejavovať záujem spoznať presvedčenia, hodnoty, tradície a pohľady druhých ľudí na svet. ▪ Dávať priestor druhým ľuďom na vyjadrenie sa.
▪ Preukázať prebratie zodpovednosti za svoje skutky.
▪ Ospravedlniť sa, pokiaľ niekomu ublížim.
▪ Vyjadrovať vôľu a záujem spolupracovať a pracovať s druhými ľuďmi na presadzovaní
spoločných záujmov.
Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní:
▪ Škola a školské zariadenie pri uplatňovaní Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vypracuje Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní a využíva Metodickú príručku desegregácie vo výchove a vzdelávaní vydanú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR.[6]
a) Štandardy priestorovej desegregácie:
▪ Do všetkých priestorov školy alebo školského zariadenia, určených pre žiakov alebo poslucháčov, je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup všetkým žiakom a poslucháčom. Škola alebo školské zariadenie nemá priestory a budovy vyhradené pre jednotlivé skupiny žiakov vytvorené za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone .[7]
▪ Škola alebo školské zariadenie v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovno-vzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
▪ Ak má škola alebo školské zariadenie v jednotlivých vekových kohortách zastúpenie žiakov rôzneho etnického, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona, má vytvorené triedy, v ktorých je vyvážené zastúpenie žiakov alebo poslucháčov týchto skupín.
b) Štandardy organizačnej desegregácie:
▪ Škola alebo školské zariadenie má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorej skupiny žiakov a poslucháčov.[8]
▪ Všetky skupiny žiakov školy a školského zariadenia majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy je možné realizovať len u žiakov, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program[9], individuálny učebný plán [10] alebo poskytnuté podporné opatrenia.[11]
▪ Všetky skupiny žiakov a poslucháčov majú umožnený rovný prístup k materiálno-technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno-vzdelávacieho procesu prislúchajúcemu danému ročníku alebo stupňu vzdelávania.
▪ Škola alebo školské zariadenie je povinné využiť všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám žiakov aj v prípade krízových udalostí v škole[12]. Po ukončení krízovej udalosti je škola povinná realizovať príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výpadkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré nemohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.
c) Štandardy sociálnej desegregácie:
▪ Škola alebo školské zariadenie využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia na podporu sociálneho začlenenia žiakov a poslucháčov a vytváranie pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v škole a školskom zariadení, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu stereotypov a predsudkov.
▪ Škola alebo školské zariadenie organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy alebo školského zariadenia, medzi žiakmi ako aj rodičmi.
▪ Škola alebo školské zariadenie prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny žiakov a poslucháčov podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ V škole alebo školskom zariadení neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried), ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny žiakov alebo poslucháčov na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ Škola alebo školské zariadenie umožňuje všetkým skupinám žiakov a poslucháčov, aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú škole a školskému zariadeniu sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
▪ Škola alebo školské zariadenie pri hodnotení žiakov alebo poslucháčov nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
Článok 13
Záverečné ustanovenie
Tento dodatok je platný v plnom rozsahu od 01. februára 2025
V Medzilaborciach, 01.02.2025
Mgr. Jozef Capcara
riaditeľ školy
Prerokované v pedagogickej rade dňa: 27. januára 2025
[1] Dohovor o právach dieťaťa (OSN, 1989) In Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 104/1991 Z. z.
[2] Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
[3] § 3 písm. f) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
[4] § 2 písm. ai) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon) – účinnosť nadobúda 1. 1. 2025. Poznámky pod čiarou k odkazom 2a a 2b znejú: „2a) Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov. 2b) Dohovor proti diskriminácii vo vzdelávaní (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky č. 276/2024 Z. z.).Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 317/2010 Z. z.).“
[5] Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru bol vytvorený v roku 2018 Radou Európy, ktorej členským štátom je od roku 1993 aj SR. Pre SR má status odporúčania pri vytváraní vzdelávacích stratégií a metodík na podporu demokratickej kultúry, ľudských práv a sociálnych kompetencií.
[6] Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
[7] Chránené dôvody podľa antidiskriminačného zákona sú charakteristiky ľudí, úzko spojené s ich dôstojnosťou a identitou, ktoré nesmú byť zneužité pre neprípustné rozdielne zaobchádzanie s nimi. Sú to: „pohlavie, náboženské vyznanie alebo viera, rasa, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotné postihnutie, vek, sexuálna orientácia, manželský stav a rodinný stav, farba pleti, jazyk, politické alebo iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, majetok, rod alebo iné postavenie alebo dôvod oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti“ § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z.
[8] § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z. (antidiskriminačný zákon)
[9] § 7a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
[10] § 26 zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
[11] § 145a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
[12] Podrobné informácie ku krízovým udalostiam na školách sú dostupné na webovom sídle ministerstva.