Zložky školy
Špeciálna materská škola
Špeciálna materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno - emocionálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja kognitívne schopnosti, seba obslužné, kultúrne, hygienické návyky, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie v základnej škole a špeciálnej základnej škole. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí, s prihliadnutím na stupeň a druh postihnutia. Špeciálna materská škola má dve triedy, v ktorých je maximálny počet detí. Špeciálna materská škola sa nachádza na druhom poschodí Spojenej školy internátnej s priestormi: šatňa, trieda, spálňa, WC. Súčasťou je aj spoločná jedáleň, školský dvor. Špeciálnu materskú školu navštevujú deti z Medzilaboriec a okolitých dedín, navštevujú aj deti s nariadenou ústavnou starostlivosťou z detského domova.
Predprimárne vzdelávanie sa uskutočňuje formou:
- celodenného vzdelávania
- poldenného vzdelávania
- celotýždenného vzdelávania
Edukačný proces v špeciálnej materskej škole je plánovaný a realizovaný v súčinnosti so Vzdelávacím programom pre deti so zdravotným znevýhodnením - predprimárne vzdelávanie, ktoré schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 15. mája 2017 pod číslom 2017-2127/20564:14-10G0 s platnosťou od 1. septembra 2017. V školskom roku 2024/2025 sú zriadené dve triedy špeciálnej materskej školy s počtom žiakov 20.
Výchovno-vzdelávaciu činnosť vykonávajú 3 učiteľky a 2 pomocné vychovávateľky.
ŠMŠ1: učiteľky: Mgr. Oxana Mihaličová, Mgr. Zuzana Čerevková
pomocná vychovávateľka: Anna Bojtošová
ŠMŠ2: učiteľka: Bc. Jana Pirníková
pomocná vychovávateľka: Bc. Mária Kačurová
Špeciálna základná škola
Špeciálna základná škola je jednou z organizačných zložiek Spojenej školy internátnej v Medzilaborciach. Zabezpečuje výchovu a vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí sa pre svoje postihnutie nemôžu bez špeciálneho prístupu úspešne vzdelávať v bežnej základnej škole. Cieľom výchovy a vzdelávania školy je rozvíjanie individuálnych schopností a predpokladov žiakov s mentálnym postihnutím tak, aby si osvojili vedomosti, zručnosti a návyky potrebné pre ich ďalšiu profesionálnu prípravu, aby si vedeli vytvoriť správne postoje a dobrý vzťah k ostatným ľuďom, k sebe samému a životnému prostrediu, aby boli pripravení na praktický život tak, aby sa mohli prirodzene integrovať do spoločnosti a stali sa jej prirodzenou súčasťou. Celé výchovné pôsobenie je zamerané na maximálny možný rozvoj žiakov s mentálnym postihnutím po stránke psychickej a fyzickej, na kompenzáciu ich nedostatkov s cieľom optimálne ich pripraviť pre praktický život. Vzdelávajú sa tu žiaci s rôznym stupňom mentálneho postihnutia, žiaci s viacnásobným postihnutím a žiaci s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami v kombinácií s mentálnym postihnutím.
Špeciálna základná škola s materskou školou internátna
Triednictvo v školskom roku 2024/2025
Vzdelávanie žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia:
PR1 Mgr. Kosťová Jana
PR2 Mgr. Chachaľáková Ingrid
1.A PaedDr. Pirošová Martina
1.B PhDr. Wojčiková Jana
2.A Mgr. Šimovičová Andrea
2.B Mgr. Žuková Andrea
3.A PhDr. Džupinová Zuzana
3.B Mgr. Kosťová Michaela
3.C Mgr. Komanická Daniela
4.A Mgr. Onufráková Erika
5.A Mgr. Guba Marek
5.B PhDr. Mihaličová Žaneta
6.A Mgr. Bajajová Denisa
6.B Mgr. Prusáková Lucia
7.A Mgr. Pirníková Michaela
7.B Mgr. Siriková Martina
8.A Mgr. Capcarová Ivana
9.A Mgr. Kraslanová Alexandra
Vzdelávanie žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia, ťažkým až hlbokým stupňom mentálneho postihnutia a autizmom s mentálny postihnutím:
B 1 PhDr. Barančíková Mariana
B 2 Mgr. Markovičová Monika
B 3 Mgr. Kuzmová Veronika
Ďalší učitelia:
PhDr. Džupin Vladimír
Mgr. Regrutová Dáša
asistentka učiteľa: Bc. Machová Kristína
asistentka učiteľa: Bc. Sijková Vladimíra
asistentka učiteľa: Mgr. Cuperová Anna
asistentka učiteľa: Mgr. Zuzana Vasiľková
asistentka učiteľa: Tatiana Polohová
Praktická škola
Praktická škola bola zriadená k 1. septembru 2016 pri Špeciálnej základnej škole internátnej s materskou školou v Medzilaborciach. Je to typ školy, v ktorej vzdelávacie programy poskytujú vzdelávanie a prípravu na výkon jednoduchých pracovných činností žiakom s mentálnym postihnutím, alebo žiakom s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným zdravotným postihnutím, ktorým stupeň postihnutia neumožňuje prípravu v odbornom učilišti alebo v strednej škole. Je určená pre chlapcov a dievčatá, menej zručných absolventov špeciálnej základnej školy vzdelávaných podľa variantu A a manuálne zručných absolventov špeciálnej základnej školy vzdelávaných podľa variantu B a C. Príprava v praktickej škole trvá tri roky. Obsah vzdelávania v Praktickej škole internátnej tvorí učivo povinných a voliteľných predmetov. Vzdelávací program praktickej školy v rámci odborno-praktických predmetov pripravuje žiakov na život v rodine, na seba obslužné práce, na rôzne jednoduché praktické práce v kuchyni, záhrade, vrátane rôznych domácich prác potrebných pre priaznivé fungovanie domácnosti.
· Príprava jedál a výživa je zameraný na získanie vedomostí a zručností pri príprave jedál. Žiaci sa učia organizovať si prácu v kuchyni, dodržiavať bezpečnostné a hygienické predpisy, správne stolovať, vedieť používať návody v kuchárskych knihách a časopisoch.
· Pestovateľské práce umožňujú žiakom nadobudnúť vedomosti a zručnosti pri pestovaní zeleniny a ovocia, kvetín a rastlín s ktorými sa stretávajú v bežnom živote a v domácnosti. Úlohou je prehĺbiť u žiakov kladný vzťah k práci a prírode.
· Ručné práce a šitie, poskytnú žiakom základné vedomosti a zručnosti z oblasti odievania a módy, ručných prác a údržby odevov. Žiaci získajú poznatky o odevných materiáloch, o základnej údržbe a úprave odevov.
· Zdravotná výchova prispieva k zdravému životnému štýlu, k ochrane vlastného zdravia a zdravia ostatných členov rodiny. Žiaci si vytvárajú správny vzťah k ochrane osobného zdravia a zdravia ostatných členov rodiny, nadobúdajú praktické zručnosti pri základných hygienických úkonoch, pri poskytovaní prvej pomoc pri poraneniach a ochoreniach.
· Cieľom rodinnej výchovy je pripraviť žiakov na život v rodine a nadobudnutie zručnosti potrebných pre rodinný život, viesť žiakov k zodpovednosti za seba, ale aj za ostatných členov rodiny.
· V predmete domáce práca a údržba domácnosti sa žiaci učia organizovať pracovné postupy v domácnosti a okolo rodinného domu.
Učia sa šetrne a hospodárne zaobchádzať s vybavením domácnosti, vykonávať drobné opravy, ktoré umožnia čiastočne šetriť domáci rozpočet. Praktická škola nie je profesijne zameraná na zvládnutie učebného odboru, preto po jej absolvovaní nezískavajú žiaci výučný list, ale dokladom o získanom vzdelaní je vysvedčenie o absolvovaní praktickej školy so zameraním na pomocné práce v určitom odbore pod dohľadom zodpovednej osoby. V školskom roku 2024/2025 navštevuje PŠ 8 žiakov. Triednou učiteľkou je Mgr. Iveta Pirová.
Stavebná výroba- murárske práce
Cieľom vzdelávacieho programu je pripraviť pracovníkov, ktorí majú uplatnenie na výkon jednoduchých a pomocných prác a činností v oblasti stavebníctva. Cieľom je vzdelávanie a príprava kvalifikovaných pomocných pracovníkov pre oblasť realizácie a obnovy stavieb, ktorého súčasťou je aj ochrana životného prostredia. Profilovanie absolventov so zameraním na kľúčové kompetencie umožňuje pripraviť žiakov na vykonávanie jednoduchých a pomocných stavebných prác, ale aj na ich adaptabilitu a prispôsobenie sa pre prácu nielen vo výrobnej sfére, ale aj v službách v stavebníctve v závislosti od požiadaviek trhu práce. Vzdelávací program zahŕňa základné teoretické poznatky a ich aplikáciu v jednoduchých a pomocných pracovných činnostiach v celom odvetví stavebníctva. Sú to jednoduché a pomocné odborné činnosti v oblasti hlavnej a pridruženej stavebnej výroby pri výrobe stavieb, ich údržbe a rekonštrukcii, v oblasti výroby výrobkov a služieb v stavebníctve, ktoré súvisia s prípravnými jednoduchými a pomocnými stavebnými prácami v oblasti zemných prác, betonárskych prác, pri murovaní, omietaní, pri prestavbách budov, zatepľovaní, pri podlahárskych prácach, vodoinštalačných, stavebno-tesárskych, stavebno-zámočníckych, stavebno-stolárskych, maliarskych a natieračských prácach. Počas prípravy sa žiak oboznámi s montážou a demontážou lešení, dopravou, skladovaním a prípravou materiálu, pomôckami, s pracovným náradím, s jednoduchou mechanizáciou, strojmi a zariadeniami v rozsahu vykonávaných prác a s ostatnými pomocnými dokončovacími prácami. Nevyhnutnou súčasťou teoretickej aj praktickej prípravy žiakov je bezpečnosť práce, ochrana zdravia pri práci, hygiena práce a ochrana pred požiarom. V praktickej príprave sa utvárajú jednoduché a pomocné odborné zručnosti v odborných činnostiach pod priamym vedením majstrov odbornej výchovy, rozvíjajú a upevňujú sa v samostatnej práci žiakov pod kontrolou majstrov odbornej výchovy. Odborná príprava žiakov a uplatnenie absolventov je spojená s fyzicky náročnou prácou, často aj v sťažených podmienkach. Preto je odbor vhodný len pre zdravú, fyzicky zdatnú mladú populáciu. Odbornú prípravu umocňuje absolvovanie odborných exkurzií a realizácia odborného výcviku priamo na pracoviskách. Absolvent je pripravovaný tak, aby sa u neho vytvorili predpoklady pre všestranný rozvoj osobnosti, aby sa rozvíjali vlastnosti potrebné pre uplatnenie v demokratickej spoločnosti. Získava všeobecné i odborné vzdelanie. V školskom roku 2023/2024 navštevuje odborné učilište – stavebná výroba 18žiakov.
Výučbu odborných premetov zabezpečujú:
Mgr. Marián Markovič
Ing. Vladimír Paško
Opatrovateľská starostlivosť
Vzdelávací program pre žiakov s mentálnym postihnutím v odbornom učilišti vytvára predpoklady pre získanie všeobecných a odborných vedomostí a kompetencií potrebných pre uplatnenie v rôznych okruhoch pracovnej činnosti. Program pripravuje absolventa so všeobecnovzdelávacím základom. Rozhodujúci význam pre odbornú prípravu žiakov má praktická príprava, kde získavajú potrebné zručnosti pre výkon budúceho povolania. Neoddeliteľnou súčasťou odbornej prípravy je aj teoretické vzdelávanie.
Cieľom všeobecného vzdelávania je rozšíriť základné všeobecné vedomosti žiakov. Vzdelávací program zahŕňa základné teoretické poznatky a ich aplikáciu v praktických činnostiach. Obsahová náplň vzdelávacieho programu je zameraná na prípravu budúcej pracovnej sily, schopnej vykonávať samostatne alebo pod dozorom, jednoduché a pomocné pracovné činnosti.
Táto oblasť vzdelávania je zameraná na uplatnenie tvorivosti, rozvíjanie schopnosti žiakov správne sa vyjadrovať v materinskom jazyku a ovládanie základov učiva z matematiky. Vzdelávací program sprístupňuje žiakom základné princípy etickej výchovy, základné vedomosti o zdravom spôsobe života a vývoji ľudskej spoločnosti.
Tieto všeobecné vzdelávacie ciele sú vo vzdelávacom programe rozpracované ako kompetencie absolventa, obsahy vzdelávacích oblastí a im zodpovedajúce čiastkové kompetencie.
Vzdelávacia oblasť teoretické vzdelávanie vedie žiakov k porozumeniu základných pracovnoprávnych vzťahov na trhu práce, k dodržiavaniu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a k ekologickému správaniu. Vzdelávacia oblasť vymedzuje obsah teoretickej prípravy pre výkon povolania osvojenými technologickými postupmi v súlade s požiadavkami zákazníka a estetickými zásadami. Poskytuje žiakom nevyhnutné vedomosti a zručnosti z oblasti používaných materiálov, technológií, strojov a zariadení s dôrazom na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci.
Vo vzdelávacej oblasti praktická príprava, ktorá je najdôležitejšou časťou prípravy na povolanie, si žiaci osvojujú zručnosti a pracovné návyky potrebné pre výkon pracovných činností. V školskom roku 2023/2024 navštevuje odborné učilište – opatrovateľská starostlivosť 15 žiakov.
Výučbu odborných predmetov zabezpečujú:
PhDr. Alena Žulevičová
Mgr. Ivana Andruchová
Alexandra Minková